Renk Seçimi

Evde Renk Seçimini Kolaylaştıracak Öneriler

1Renk seçimini kolaylaştıracak öneriler

Filli Boya, son dönemde yaşam alanlarını boyatmak, renklendirmek ve rengini değiştirmek isteyenlere yepyeni öneriler sunuyor.

İşte 5 adımda renkli bir eve sahip olmanın; yatak ve çocuk odasında, banyo ve mutfakta renk seçmenin püf noktaları…

Evinizde duvarlarınızdaki renklere baktığınızda neler hissediyorsunuz? Bu renkleri beğeniyor musunuz? Sizin kişisel zevklerinizi yansıtıyor mu? Evinizle gurur duyuyor musunuz? Eğer yanıtınız hayırsa, Filli Boya renkleriyle değişimin zamanı geldi diyebiliriz.

Filli Boya renk paletinden yapacağınız doğru renk seçimi ile renklerin tek düze solgun bir ortama nasıl canlılık ve enerji verdiğini, davetkar ve sofistike bir hale getirdiğini görmek ister misiniz?

||| Size Filli Boya renk paletinden doğru renk seçimini yapmakta yardımcı olacak noktalar:

• İlham alın: Renk seçimi yaparken her yerden ilham alabilirsiniz. Yürüyüş yaparken doğadan, giysi dolabınızdaki kıyafetlerinizden, bir sergiden, en beğendiniz dergiden veya izlediğiniz bir filmden.

• Liste çıkarın: Salon mobilyalarınızın, perdelerinizin, halılarınızın, yatak odanızın, banyonuzun, mutfağınızın ne renk olduğunu not ederek ufak ayrıntılardan esinlenip renk seçimi yapabilirsiniz.

• Mimari detayları unutmayın:
Evinizin etkileyici hoş mimari detaylarını öne çıkarın. Pencere pervazlarını duvarlarınıza göre daha açık veya koyu boyayarak öne çıkarabilirsiniz. Bir duvarınızı diğerlerine göre farklı bir renkte boyayabilir, bordür veya duvar kağıdı ekleyebilirsiniz.

• Renk planı hazırlayın:
Odalarınızda, salonunuzda tek renk mi kullanacaksınız, renk kombinasyonları mı yapacaksınız, duvarlarınızda desenler mi yaratacaksınız buna karar verin. Örneğin salonunuzda Kalker ve Kırık Beyaz tonlarını kombine ederek bir hareket yaratabilirsiniz. Oturma odanızın bir duvarını Malta renginde, diğerlerini Bal Buğu renginde boyayarak canlı bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

• Odalar arasında bağlantı kurun: Odalar ayrı olsa da onları birbirinden farklı boşluklar olarak görmememiz gerekir. Bir odadan diğerine uyumlu bir renk akışı yaratarak evinizde bir bütünlük yaratabilirsiniz. Salonunuzu toprak tonlarındaki Kumru ve Lületaşı renkleriyle renklendirebilir, oturma odanızı sarı tonlarında Ihlamur ve Güneş ile canlandırabilir, yatak odanızda Leylak ve Lila renklerini tercih edebilirsiniz. Mutfağınızda iştah acıcı kırmızı tonlarındaki Menekşe ve Gülpembe renklerini kullanabilirsiniz. Banyonuzu da mavi tonlarındaki Oasis ve Mine renklerinde boyayarak hem odalar arasında bağlantı kurmuş, hem de her çarkının tüm tonlarını kullanmış olursunuz.

||| Yatak odalarınızın renk seçimi için…

Yatak odanız kişisel ve özeldir. Size özel bu mekanda vakit geçirirken ruh halinizi ve hislerinizi en çok etkileyen faktörlerden biri renktir. Yatak odanızın renk seçiminde öncelikle odanızda yaratmak istediğiniz atmosferi belirleyin, daha sonra Filli Boya’nın sizin için sunduğu renk paletine kendinizi teslim edin. Çok fazla mavi ve yeşil kullanımı, sükuneti temsil eden bir yatak odası yaratacaktır.  Filli Boya’nın Açık Mavi ve Oasis mavi tonları sakinleşmeniz, stres atmanız ve dinlenmeniz için idealdir. Kırmızı ve turuncu tonlarındaki Filli Boya’nın Malta ve Amber renkleri yatak odanıza enerji verecektir. Filli Boya’nın Lavanta ve Leylak tonlarında dekore edeceğiniz bir yatak odası meditasyon merkeziniz olabilir. Size ruh halinizi canlandırmayan renklerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle tek başına kullanılan gri tonlarından kaçınmalısınız. Çünkü gri mutsuzluğun ve depresyonun simgesidir. Koyu kahve tonları hüsran yaratabilir. Ancak bu renkleri Filli Boya renk paletinden Kumru, Vanilya gibi zıt ve canlı renkler ile kombine ederseniz estetik olarak mutlu bir ortam yaratabilirsiniz.

||| Çocuk odanızın renk seçimi için…

Renklerin sadece hayatımıza parlaklık katmakla kalmayıp, psikolojik ve fizyolojik gelişimimizi de doğrudan etkiledikleri artık bilinen bir gerçek. Renkler ayrıca çocukların zihinsel gelişiminde de etkili.

Bebekler doğduklarında sadece siyah, beyaz ve gri renkleri görebilirken bir hafta sonra kırmızı rengi algılamaya başlarlar. Kırmızı ve diğer canlı renklerle boyanmış bir oda bebeğinizin hem algılama ve tepki göstermesini hızlandıracak hem de sıcak bir ortamda bulunduğunu hissettirecektir.

Buna ek olarak duvarlarda Filli Boyanın renk kombinasyonlarını kullanarak kendinize ve bebeğinize özel kişilik sahibi mekanlar yaratabilirsiniz.

||| Yapılan pek çok araştırma renklerin çocuklar üzerindeki etkilerini şöyle açıklıyor:

Çocuklarınızın iştahını açmak ve onları daha enerjik hale getirmek istiyorsanız Filli Boyanın Rose, Gülpembe gibi kırmızı renk grubuna ait tonlarından birini tercih edebilirsiniz. Böylece çocuğunuzun metabolizmasını ve kan basıncını hızlandıracaksınız.

Çocuklarınızın daha enerjik ve katılımcı olmasını istiyorsanız turuncu renk tam size göre. Başak, Malta renkleriyle Filli Boya size turuncunun en canlı tonlarını sunuyor. Bu sayede çocuğunuzun zindelik hissini ve zihinsel aktivitesini de arttıracağınızı unutmayın.

Sarı rengin çocuklar üzerinde konsantrasyonlarını arttıran bir etkisi vardır. Filli Boyanın Güneş ve Papatya gibi sarı tonları çocuklarınızı neşelendirecek, vücut ısısını düzenlemesine yardımcı olacak ve enerji üretimini arttıracaktır.

Çocuklarınızın daha sakinleşmesini ve arkadaş canlısı olmasını istiyorsanız Filli Boyanın Limoni Yeşil ve Verde tonlarını tercih etmelisiniz. Böylece yeşilin iyileştirici etkisini çocuklarınızın odasına taşırken gözlerini dinlendirip görme gücünü arttıracaksınız.

Mavi renk çocuklarınızın duygularını sakinleştirdiği ve bedenini dinlendirdiği için özellikle çocukların başkalarıyla iletişim kurabilmesi için duyarlı ve güvenilir bir atmosfer yaratır. Filli Boyanın Açık Mavi ve Oasis tonları çocuklarınızın metabolizmasını yavaşlatır ve Zihinsel sakinlik yaratıp ve duygusal dengeyi sağlar.

||| Mutfak ve banyonuzun renk seçimi için…

Banyolarımız genellikle çok geniş olmayan küçük alanlardır. Bu sebeple bu mekanları geniş ve ferah gösterecek açık ve orta tonlara yakın renkleri öneririz. Filli Boya’nın Beyaz, Krem, Kırık beyaz tonları banyolar için en uygun renklerdir, çünkü temizliği ve sağlığı çağrıştırırlar. Ayrıca Oasis, Buz Beyazı, turkuaz, mavi-yeşil renklerinin çok açık ve açık tonlarını da banyonuzda kullanabilirsiniz. Bu renkler doğallığı ve saflığı temsil eder, akla suyun duruluğunu, enerjisini ve ferahlığını getirirler. Banyo halıları, çamaşır sepeti, havlular gibi ayrıntılar da kontrast renkler kullanarak banyonuzu renklendirmede size yardımcı olurlar.

Mutfaklar genellikle renkten mahrum bırakılırlar. Oysaki evin merkezi olan bu alanlarda canlı, neşeli bir ortam yaratmak mümkündür. Güçlü renk blokları modern bir mutfağın keskin hatlarını vurgular, aynı zamanda modern bir görünüm verir. Mutfak dinlenilecek bir yer değildir. Bu sebeple hareket arttırıcı renkler hedeflenerek, renk kataloğunun sıcak renkleri tercih edilebilir. Filli Boya’nın Güneş rengi gibi uçuk sarılar, Limoni Yeşil gibi yeşilin canlı tonları, Somon Gülpembe gibi turuncu ve açık tonları kullanılabilir. Bu renkler dikkatli ve hazır olma duygularını uyandırır, yaratıcılığı destekler. Mutfakta kullanılan havlular, yemek takımları, masa örtüleri gibi ayrıntılar kullanılan temel renge bir kontrast oluşturmak için birer fırsattır.