Isıtma

Evinizin Isıtma Problemleri Hakkında

 

verimli ısınmaDoğalgaz nasıl verimli kullanılır?
Çatı izolasyonunuz yetersiz ise izolasyonunuzu uygun bir şekilde yaptırınız. Çatınızdaki ısı kaybınız %20 civarındadır. Bu şekilde ısıtma maliyetinizi azaltabilirsiniz.
 
 Evimin yerleri parke kaplı. Yerden ısı kaybetmeyi önlemek için ne yapmalıyım?
 
Betonla parke amasına zift yapmak izolasyon için idealdir. Birinci kat kuruduktan sonra ikinci bir kat zift daha sürülebilir.
 
 Doğalgazla ısınmak için alınacak pratik önlemler 
 
  • Evinize ısı yalıtımı yaptırın.
  • Pencerelerinizi çift camlı, doğramalarınızı kaliteli ve yalıtımlı yaptırın.
  • Pencerelerdeki hava kaçaklarını engelleyin.
  • Radyatör ile duvar arasına ısı yalıtım levhaları yerleştirin.
  • Radyatör vanalarını, termostatik vanalarla değiştirin.
  • Radyatör önünü perde veya oturma grubu gibi mobilyalarla kapatmayın.
  • Radyatör üzerini ısı geçişini engelleyen (mermer, ıslak çamaşır vb.) malzeme ya da ev eşyalarıyla kapatmayın.
  • Oda sıcaklığında 1 santigrad derecelik azaltma, aylık %5 tasarruf sağlar
 
Isı yalıtımının faydaları nelerdir
  
Isı yalıtımı, binadan dışarıya olan ısı kaybını azaltır; dolayısıyla ısınma için harcanan yakıt miktarı da azaltılmış olur. Isı yalıtımı sayesinde hem doğalgaz konforundan daha fazla yararlanır, hem de tasarruf sağlarsınız.Isı yalıtımlı perde duvarların içinde difüzyon sonucu su yoğuşması oluşmayacağı için duvardaki malzemeler hasara uğramaz. (Örneğin inşaat çelikleri paslanmaz.)
Isı yalıtımlı duvarların iç yüzeylerinde terleme sonucu küflenme ve siyah lekeler oluşmaz, sıva ya da boyalar kabarmaz.
Mekanda dengesiz bir ısı dağılımı (pencereye yakın yerler soğuk, iç taraflar daha sıcak) olmaz. Böylece daha sağlıklı bir ortam oluşur. Doğalgazdan elde ettiğiniz verim artar.
 
Konforlu yaşam için nasıl bir ısıtma sistemi gereklidir? 

 

 

 Konutların tüm enerji gereksinimini karşılamak amacıyla tasarlanan “Merkezi Enerji Sistemi” Türkiye’de ilk kez Aygaz tarafından uygulandı. Merkezi Enerji Sistemi, ısınma, sıcak su, pişirme gibi konutlarda enerjiye ihtiyaç duyulan tüm alanlar için global ve konforlu bir çözüm. 

Özellikleri

 

 

 “Merkezi Enerji Sistemi” tek tip yakıtla pek çok çözüm sağlayan, tüketicisine doğalgaz rahatlığını sunan bir sistem. Yakıt olarak kullanılan “propan”, sorun yaratan motorinin çağdaş bir alternatifi. Kazan dairesinin temiz kalmasını sağlayan propan, koku yapmayan, çevreyle dost bir enerji kaynağı. Yandığında azot oksit, kükürt gibi çevreye zararlı maddeler açığa çıkarmaz. Havayla karıştığında tam olarak mavi alevle yanar, kurum ve is bırakmaz. Isıl kapasitesi ve yanma verimi yüksek olması nedeniyle propan diğer yakıtlara göre daha ekonomik.
Aygaz Merkezi Enerji Sistemi’nde tüketim miktarı daha az. En düşük sıcalıklarda bile sıvılaşmayan propan kullanıldığı için sistemde ek bir buharlaştırıcı ünitesine gerek duyulmuyor.
Propanın 1 kg’ı yandığında yaklaşık 11.100 kCal’lik ısı verir. Bu ısı 2,86 kg kömür, 1,35 m3 doğalgaz, 1,25 kg fuel-oil ve 1,16 kg motorinin vereceği enerjiye denktir. “Merkezi Enerji Sistemi”nde kullanılan küçük boy LPG tankları bahçede toprakaltına gömülebildiği gibi topraküstüne de monte edilebilir.  
 
Emniyet Kuralları
 
Tank su hacmi(m3) Toprak üstü (m) Toprak altı (m) İki tank arası (m)
0,5’den küçük 3 1
0,5 – 3,0 3 3 1
3,0 – 5,0 5 3 1
5,1 – 10,0 7,5 5 1
10,1 – 50,0 10 7,5 1

verilen değerler minimum ölçüler olup, LPG stok tankı ile meskun bina, komşu arsa ve karayolu sınırı arasında bırakılması gereken mesafelerdir.

Yazın soğutma giderleri azalır.