Neden Isı Yalıtımı ?

Yalıtımla tasarruf edilen enerji en temiz enerjidir. Parasal tasarrufların yanında enerjinin verimli kullanılmasının ekolojik yararları da vardır. Günümüzde hiçbir birey ya da topluluk parasını ödemeye hazır olsa bile enerji israfında özgür değildir. Ülkemizin makroekonomik konumu dikkate alındığında enerji ithali için harcanan dövizden sağlanacak tasarrufun önemi ortadadır.

En etkili ısı yalıtım uygulamalarından Birisi olan hiç süphesiz dışarıdan yapılan: dış yalıtım yani : diger bir deyişle bohçalama / mantolama teknigi ile saglanabilir. Ancak dış cephe mantolama tekniğinin çeşitli nedenlerle uygulanamadığı durumlarda yapının dış duvarlara bakan kısmı içeriden iç mantolama diye tabir ettiğimiz yalıtım sistemii ile mantolama yapılabilmektedir.Bu uygulama ile birlikte yapılacak Düzgün, eksiksiz bir Çatı İzolasyonu ile çatı yalıtımı uygulaması: Yapıyı daha sağlıklı daha konforlu hale getirirken yapılan ısı yalıtımı ile yapıları daha uzun ömürlü,daha konforlu hale getirir. Mantolama yaptırmak için İşte 11 Altın değerindeki önemli neden;

1) Daha az Yakıt Harcamak açısından mantolama ile kışlar tasarruflu ve ekonomik geçer %50 oranında Yüksek doğalgaz – yada Yakıt faturaları ödemekten kurtulursunuz.

2) Tasarruf açısından : mantolama ile ortalama olarak %50-%60 arasında ısıtma ve soğutma giderlerinde ciddi manada geri dönüşüm ve tasarruf sağlarsınız.

3) Binaların içe ve dışa bakan yüzeylerine uygulanabilen alıtımsal amaçlı mantolama sistemi oratamı rutubetsiz, sağlıklı ve rahat bir yaşam alanı haline getirirken dışarıdan dış cephe mantolama yapılan binalar uzun ömürlü olmakla beraber estetik ve mimari açıdan yenilenmiş olur.

4) İçten yada Dıştan Yapılabilen Mantolama konforlu ve sağlıklı bir ortam sağlar.

5) Yalıtım Sistemlerinden olan mantolama iç ve dış duvarlarda 4 mevsim mükemmel bir ısı yalıtımı performansı ile dışarıdan uygulanan Dış Cephe Mantolama kalıcı olarak yalıtım çözümü sağlar.

6) Bu Sistem İçin mantolama ve dış cephe mantolama yapımına ayrılacak bütçe yani paramız asla boşa gitmez mantolama binanıza değer katar mantolama yapılan binaların hem görünümü tamamen yenilenir, hemde dış cephe mantolama yapılan dairelerin fiyatları prim yapar

7) Mantolama ile yapılan dış cephe mantolama sistemi yapıların bakım ve onarım masraflarını azaltır.

8) Mantolama, Dış Cephe Mantolama rutubet ve küften sizi ve binanızı korur

9) Mantolama, Dış Cephe Mantolama (CE- TSE) Avrupa ve Türkiye Standartalarına uygun bir yalıtım sistemidir.

10) İzolasyon sistemleri içinde en etkin olan sistemlerden biri olan mantolama yatırımı en geç 5 yıl içerisinde size fazlasıyla geri döner mantolama ile yalıtım en akıllı yatırımdır !!! mantolama fiyatları uygun iken bir an önce ısı yalıtımı için sıcak ve soğuklara dur demek için yalıtım yaptırın kazançlı çıkın.mantolama ile ısı yalıtımı yaptırır iseniz : mantolama yapılan yapılarda ısıl konfor şartları standart hale gelirken evinize fazladan gelen boşa ödeyeceğiniz yakıt harcamaları size kalır.

11) Dünayadaki Doğalgaz ve diğer enerji kaynaklarınının % 40 lara varan kısmı yaşam alanlarında tüketilirken Ülkemizde Bütün Yapılara izolasyon ile yalıtım, yaparak yaklaşık olarak yılda 15 milyar dolar tasarruf edilebileceğini biliyormuydunuz?

Enerji tasarrufu sağlamak mantolama ismi ile yaygınlaşan sistem ile birlikte, doğru izolasyon malzemesinin seçimiyle iklimsel ve işitsel konforun yanısıra yapılarda yangın güvenliği de – sağlanabilmektedir. Yalıtım sistemleri sayesinde, ısı kayıp ve kazançları azaltılarak enerji tasarrufunun sağlanması, çevrenin korunması ısıl konfor ve gürültü denetiminin sağlanması, yapı elemanlarında ve yüzeylerde yoğuşmanın azaltılması, ısıtma, soğutma ve enerji sistemlerinde işletme verimliliğinin arttırılması ve yapı elemanlarının dış etkilerden korunması mümkün olabilmektedir.

En Faydalı Yalıtım sistemlerinden biri olan mantolama ile ısı yalıtımı artık evlerimizin yazlıklarımızın en önemli yapı yalıtım elemanlarından biri haline gelmiştir Artık eski evlere ve binalarada mantolama yaptırarak ısı yalıtımı sağlarken yüksek oranda ekonomik anlamda yakıt giderlerini azaltır mantolama yapılan binalar daha fazla prim yapıyor. mantolama yapılıyor Hem Ülkemiz Hem Yapı Kullanıcısı olan Bizler kazanıyoruz.

Binalarda ısı yalıtımı; mevsim şartlarına göre binayı ısıtmak veya soğutmak için sağlanan soğuk ya da sıcak havanın dışarıya kaçmasını-girmesini önleyerek ısı ekonomisi ve ısıl konfor sağlamak amacıyla yapılır. Bu nedenle ısı yalıtımında amaç; kışın bina ısısının dışa kaçışını yavaşlatarak, ısıtma enerjisi tüketimini azaltmak ve iç mekânın bütününde dengelenmiş bir sıcaklık ortamının devamını sağlamaktır.

Uygulanan ısı yalıtım sistemi ile sağlanan yakıt tasarrufu sayesinde ısı yalıtım maliyeti ortalama 3 kış sezonunda karşılanabilmektedir. Bu süre tüketilen yakıtın miktarına, türüne ve binanın tipine göre 2 ile 5 yıl arasında değişebilmektedir. Ayrıca yaz sezonunda da serinlemek için kullanılan klima vb. eşyaların kullanılmasından olayı harcanacak olan elektrik masraflarını da hesaba katılacak olursak ısı yalıtımın 4 mevsim sürecek bir ekonomik kazanç sağladığı gözden kaçmamalıdır.

Termal kamera görüntülerinde üst resimdeki kırmızı alanlar yalıtımsız cephedeki ısı kaybını açıkça göstermektedir. Aşağıdaki resimde ise aynı bina bu kez dış cephesi yalıtılmış olarak görülmektedir. Isı kayıpları neredeyse sıfırlanmıştır.

 ISI YALITIMSIZ

 ISI YALITIMLI