Isı Yalıtımı nedir ?

Bir yapının, yapılış amacına uygun olarak, kullanıcılarına hizmet vermesi, değerini yıllarca koruyabilmesi ancak iç cephe yalıtımı ve dış cephe yalıtımı yapılarak olumsuz etkenlere karşı iyi korunmuş olmasına bağlıdır. Yapıların iç ve dış faktörlerden korunabilmesi de yalıtım yapılıp yapılmamış olmasıyla ilgilidir.

Yalıtım; binayı, taşıyıcı sistemi ve yapı bileşenleri ile birlikte, tüm bu iç ve dış faktörlerden korumayı, sağlıklı ve konforlu mekânlar oluşturmayı hedefler. Yalıtım, hem yapıyı hem de kullanıcıları korumaya yönelik önlemleri içerir. Yalıtımın amacı yapıların ömrünü uzatmak, bakım masraflarını azaltmak ve kullanıcı için sağlıklı, huzurlu, rahat kullanabileceği mekânlar oluşturmaktır.

Isı yalıtımı, enerji ve çevre ile olan ilişkisinden dolayı, en yaygın ve önemli yalıtım konusudur. Yaygınlığı, uygulamadan hemen sonra tasarruf sağlaması, dolayısıyla ekonomik katkısından kaynaklanmaktadır. Teknik olarak, ısı yalıtımı, farklı sıcaklıktaki iki ortam arasında, ısı geçişini azaltmak için yapılan işlemlerdir. Isı, yüksek sıcaklıklı ortamdan, düşük sıcaklıklı ortama doğru hareket eder. Yani ısınan iç ortamdan dış ortama doğru bir hareket söz konusudur. Binalar söz konusu olduğunda, yalıtımsız veya eksik yalıtımlı mekânlarda, duvar ve pencere gibi binaların yüzey sıcaklıkları düşüktür ve sıcak hava soğuk yüzeylere doğru hareket eder. İçeride yeterli konfor ortamının sağlanabilmesi için ya kaybolan ısının bir
ısıtma sistemi ile karşılanması ya da ısı kaybının azaltılması gerekir. Isı kaybını azaltmak da ancak ısı yalıtımı ile mümkündür. Buradan hareketle, ısı yalıtımını, sıcak ortamlarda ısı kaybını, soğuk ortamlarda ise ısı kazancını sınırlandıran direnç olarak adlandırılabiliriz.

AĞAR YAPI olarak müşterilerimize dış cephe yalıtımında, takım malzemede (paket sistem) denilen ürünler ile hizmet vermekteyiz. Bu paket ürünler, uygulamada kullanılacak malzemelerin tek bir fabrika ve markanın ürünlerinin birbirleriyle olan kimyasal uyumları çeşitli testler doğrultusunda oluşturulmuş bir sistem bütününden adını almaktadır. Bu ürünler sırasıyla;

– EPS (Expanded Polystyren);

Paket sistemde minimum 5 cm kalınlığında ve 16 kg/m³ yoğunluğunda karbon takviyeli EPS (Expanded Polystyren) kullanılacaktır. EPS (Expanted polistren) yani genleştirilmiş Polistren Sert Köpük) stiren monomerin polimerizasyonuyla petrolden elde edilen, köpük haldeki kapalı gözenekli tipik olarak beyaz renkli bir termoplastik malzemedir. Karbon katkılı olarak gri tonda da üretilebilir. % 98′ i hava, kalanı polistren olan ürünün, üretimi aşamasında, polistren taneciklerinin pentan* gazı ile şişirilmesi ve buhar ile kaynaşması sağlanır. Pentan, tanecikler içinde milyarlarca küçük gözenek oluşmasını sağlar. Akabinde çok kısa sürede hava ile yer değiştirir. Böylece bünyesinde bulunan milyarlarca (1 m³ EPS de 3-6 milyar) küçük kapalı gözenekli hücre içinde durgun hava hapsolunur. EPS çevre dostu, en ekonomik ve mükemmel bir ısı yalıtım malzemesidir. Dünya standartlarında, bilinene en iyi ısı yalıtımı sağlayan bir kaç malzemeden biridir. Türkiye’de de performansında göz önüne alınarak karşılaştırma yapılırsa, EPS’ nin diğer yalıtım levhalarına ( XPS, Taşyünü ) göre oldukça ekonomik olduğu anlaşılır. Isı iletkenlik değeri zamana bağlı olarak değişmez, basınca dayanıklıdır, su geçirimliliği yoktur, kalınlığı zamanla incelmez, bina ömrünce yalıtım görevini devam ettirir, alev yürütmeyen E sınıfı bir ısı yalıtım malzemesidir. Ayrıca geri dönüşümü olan veya enerji kaynağı olarak da kullanılabilen çevre dostu bir yalıtım malzemesidir.

– Çimento Esaslı Yapıştırıcı ve Sıvalar;

Isı yalıtım paket sistemlerinin ısı yalıtım levhaları kadar önemli role sahip diğer bileşenleri ise levha yapıştırıcısı ve sıvalarıdır. Kalite standartlarına uygun üretilmeyen ürünlerin uygulamalarda kullanılması neticesinde levha düşmesi, sıvalarda çatlama, kabarma ve dökülmeler, tüketicilerin zamanla karşı karşıya kaldıkları önemli sorunlardır. Kullanılan yalıtım levhası yapıştırma harcı, çimento esaslı, polimer katkılı bileşimi ile yüksek performanslı yapışma sağlamalıdır. Suya ve dona dayanıklı yapısı ile zaman içinde deformasyona uğramamalıdır. Yalıtım levhası sıvama harcı, polimer katkılı ve elyaf takviyeli bileşimi ile ısı yalıtım levhaları için özel olarak üretilmiş, ısı değişikliklerinden etkilenmeyen ve su buharı difüzyonuna izin veren yapısı olmalı ki uygulamalarda mükemmel sonuç verebilsin.

– Mineral Dokulu Dekoratif Sıva;

Beyaz çimento esaslı tek bileşenli, mala ile uygulanan, küçük, orta ve büyük tane doku seçeneklerine sahip mineral dekoratif bir kaplamadır. Homojen bir uygulamaya imkan veren yapısı ile ısı yalıtım sistemlerinde olası hatalı uygulamalardan kaynaklanan dalgalı görünümün düzeltilmesine de imkan tanır. Su buharı difüzyonuna izin vererek yapının nefes almasını sağlar ve yapıyı dış etkenlere karşı uzun yıllar korur.

– Diğer Sistem Bileşenleri;

Donatı sıva filesi, alkali dayanımı yüksek TSE belgeli 160 gr/m² ağırlığında, sıva katmanında oluşan yüzey gerilimleri sonucu meydana gelebilecek sıva çatlaklarını önler.

Dübel, yapılan yüzey ve levha tipine göre farklılık gösteren, kırılmayan yapısı ile ısı yalıtım levhalarının maruz kalacağı güneş, yağmur, kar, rüzgar ve türbülansın etkilerini karşılayarak sistemin yüzeyde uzun ömürlü kalmasını sağlayan sistem elemanıdır.

Fileli pvc köşe, delatasyon ve subasman profilleri, ısı yalıtım uygulamasının farklı bina yüzeylerinde, köşe birleşim yerlerinde ve insan hareketliliğinin yaşandığı bina zemin kısımlarında kusursuz bir şekilde uygulanmasına olanak sağlayan ayrıca sistemi dış etkenlerden korumaya yardımcı olan sistem bileşenleridir.

– Silikonlu Dış Cephe Boyası;

Yalıtımın son aşamasıdır. Dış cephede mineral sıva uygulanmış zemin üzerine boya öncesi dış cephe astarı sürülmesi ve daha sonra daire sahiplerinin seçmiş olduğu renkte TSE belgesine sahip silikonlu dış cephe bayası cepheye sürülerek sistem tamamlanmış olur.